środa, 15 lipca 2015

Jak sfinansować remont mieszkania.

Skąd pieniądze na remont mieszkania?

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że jest wiele sposobów na pozyskanie pieniędzy na remont mieszkania. Zwykle panuje przeświadczenie, iż jedynym sposobem jest skorzystanie z drogich kredytów gotówkowych. Podpowiadam jak zdobyć pieniądze na przeprowadzenie remontu.

Nieruchomości mają to do siebie, że po pewnym czasie się zużywają. Chcąc nie chcąc, jesteśmy zmuszeni by co najmniej odświeżyć mury. Niektórzy idą dalej modernizując nieruchomości, zmieniając ich obraz całkowicie. Kluczową sprawą w remoncie są pieniądze. Od nich zależy zakres i jakość prac. Część korzysta z oszczędności inni wolą, bądź muszą środki pożyczyć. Przyjrzymy się bliżej możliwością pożyczania pieniędzy w bankach. Forma pożyczki zależy w głównej mierze od ilości pieniędzy, które potrzebujemy. Mały remont – małe pieniądze, duży remont duże pieniądze.
Przy małym remoncie najciekawsze wydaje się skorzystanie z limitu w koncie osobistym. Prawie do każdego konta bank przyznaje tzw. debet. Większość klientów nigdy z niego nie korzysta, ba nawet nie wie, że ma taką możliwość. Plusem pozyskania pieniędzy z debetu jest to, że mamy bardzo dużą swobodę w jego spłacaniu. Minimalnie musimy co miesiąc spłacać tylko odsetki od kredytu. Natomiast kapitał możemy spłacić „kiedy nam się tylko podoba”, nawet za 10 czy 15 lat. Koszty związane z debetem też są niskie. Kolejną formą szybkiego pozyskania pieniędzy jest karta kredytowa. Płacimy nią za zakupy. Proste – wyjmujemy z portfela i już. Ale tu uwaga, cena kredytu na karcie kredytowej jest bardzo wysoka. Oczywiście banki proponują nam ok. 50- dniowy okres bez odsetek, ale statystycznie z 10 klientów - 8 nie spłaci kredytu po tym darmowym okresie i w popada w drogi kredyt. Dla tych co nie mają debetu i karty kredytowej pozostaje kredyt gotówkowy. Plusem jest tu otrzymanie pieniędzy „do ręki” bez konieczności planowania i rozliczania. Należy pamiętać, że ten kredyt będziemy spłacali co miesiąc. Koszty kredytu gotówkowego mogą być bardzo różne. Proszę zwrócić szczególną uwagę na koszty dodatkowe w postaci prowizji i wszelkiego rodzaju ubezpieczeń.
Przy dużym remoncie warto zastanowić się nad zaciągnięciem kredytu hipotecznego tzn. takiego który jest zabezpieczony na nieruchomości. Ogromnym plusem hipoteki jest jej niski koszt. W porównaniu do kredytu gotówkowego, na karcie kredytowej, czy debetu, koszt odsetek może być niższy nawet o 70%. Jest co prawda więcej formalności, ale przy wyższych kwotach naprawdę warto. Wysokość rat można swobodnie dopasować do naszych możliwości. Okres spłaty takiego kredytu to nawet 30 lat. Zasadą jest to, że im dłuższy okres spłaty tym niższa rata. W każdej chwili można taki kredyt spłacić wcześniej jednorazowo. Należy pamiętać, że w kredycie hipotecznym na remont bank pożycza na konkretny cel np. wymiana okien, malowanie, wymiana podług itp. Jest jeszcze jedna odmiana kredytu hipotecznego tzw. pożyczka hipoteczna. Jej ogromnym plusem jest to, że zabezpieczenie może stanowić nieruchomość, która nie jest własnością kredytobiorcy. Jest jeszcze jedna zasadnicza różnica pożyczki hipotecznej i kredytu hipotecznego na remont. W przypadku pożyczki bank przelewa wszystkie środki na nasz rachunek i nie ma obowiązku wydatkowania je na konkretny cel.

Możliwości pozyskania pieniędzy jest naprawdę dużo. Nie chcę rozstrzygać czy warto remontować za swoje oszczędności czy z kredytu. Jednak jest pewna zasada; „swoje (pieniądze) oszczędzamy, kupujemy za cudze (pożyczone)”.

Krzysztof RzymskiBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza