poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Wielkie przetasowania wśród pośredników kredytowych.

Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) opublikował dane dotyczące wolumenu sprzedaży kredytów hipotecznych w których uczestniczyły firmy pośrednictwa kredytowego. (Poza ZFDK są też inne organizacje zrzeszające pośredników kredytowych np.  Związek Niezależnych Doradców kredytowych.)

ZFDF zrzesza  firmy pośredniczące w kredytach: Open Finance, Expander, Notus, Aspiro, Gold Finance, Doradcy24, Idea Expert, Home Broker, Bankier.
II kwartał 2015 okazał się bardzo dobrym czasem dla kredytów hipotecznych. Wszystkie firmy osiągnęły wzrost sprzedaży – średni o 14%. Nie wszystkim szło jednak równie dobrze. Minimalne wzrosty odnotowały Open Finance razem z Home Brokerem – tylko 7% oraz Notus – tylko 8%. To bardzo mało – ciekawe czy to oznacza zmierzch dominacji  tych firm? A przecież ciągle powiększają sieci sprzedaży. Firmy te nie podają szczegółowych raportów ale poczta pantoflowa działa i można stwierdzić, że niektórzy pośrednicy sprzedają coraz mniej licząc wolumen sprzedaży na doradcę…
Nie to jednak przykuło moją uwagę. Do tej pory wydawało się, że w Polsce rynek jest już ustawiony: są trzy duże firmy Open Finance, Expander oraz Notus, i to one rozdają karty.  II kwartał pokazał, że to nieprawda. Okazało się że największy wzrost sprzedaży osiągnęła firma ASPIRO – skok o 32%! I tym samym wskoczyła na podium  sprzedaży kredytów hipotecznych.  Zepchnęła na 4 miejsce firmę Notus.  Coś co wydawało się być niedawno niemożliwym po prostu się stało.
Osobiście mnie to nie dziwi. Przyglądając się pracy poszczególnych pośredników i słuchając opinii klientów oraz deweloperów i biur nieruchomości tak się stać musiało. Wyrażam swoje zadowolenie, że dotąd niedoceniane  ASPIRO rozpycha się łokciami i robi przetasowania na wydawałoby się ułożonym rynku hipotek. Czekam na kolejne firmy, które zagrożą ty dużym. Im większa konkurencja tym lepiej dla klientów.
Oto wyniki sprzedaży hipotek w II kwartale 2015 wg. ZFDF:
1.       Open Finance & Home Broker  1 352 tys. zł
2.       Expander 1 129 tys. zł
3.       Aspiro 550 tys. zł
4.       Notus 517 tys. zł
5.       Gold Finance 183 tys. zł
6.       Doradcy24 43 tys. zł.


Krzysztof Rzymski - KMR

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza