środa, 4 maja 2016

Tylko 10% mieszkań w Polsce jest zastawionych w bankach


W Polsce zaledwie 9,6% nieruchomości jest zastawionych pod hipotekę. 

To bardzo mało, średnia dla UE wynosi ponad 27%. Chociaż znajdziemy państwa w których jest jeszcze mniej zastawionych mieszkań np. w Rumuni niecały 1%, a Bułgarii to trochę ponad 2%. Jednak nie do takich krajów chcemy równać. Co ciekawe najwięcej hipotek mają Skandynawowie: Dania 51%, Norwegia 65%, a Szwecja ponad 70%.

Ciekawie też wygląda poziom zadłużenia kredytem hipotecznym na mieszkańca. Średnia dla UE to 70 tys. zł, dla Polski zaledwie 10 tys. zł. Najbardziej zadłużeni są Norwegowie – tam na jednego mieszkańca przypada dług w  wysokości 300 tys. zł, Dania to zadłużenie 230 tys. zł, Niemcy to tylko 70 tys. zł.  Na drugim biegunie znajdują Rumuni z zadłużeniem … 2 tys. zł. 

Oczywiście przeliczanie zadłużenia na populację jest pewną zabawa statystyczną. Przecież średni kredyt hipoteczny w Polsce to 203 tys. zł i lekko spada.

Zważywszy na ilość zadłużonych nieruchomości, poziom zadłużenia i ilość kredytobiorców to pozostajemy w ogonie Europy co może oznaczać, że pole do rozwoju produktu kredyt hipoteczny jest bardzo duże.

Można wysnuć wniosek, że czym państwo bogatsze i płace wyższe, tym poziom zadłużenia większy.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza