piątek, 25 września 2015

Będzie pomoc dla zadłużonych.


Sejm przyjął ustawę o wsparciu klientów posiadających kredyty hipoteczne. Ustawa zakłada, że klienci, którzy utracili pracę oraz znajdujący się trudnej sytuacji finansowej będą mogli otrzymywać przez 18 miesięcy maksymalnie 1,5 tys. zł pomocy.

Dla kogo

·         Dla kredytobiorców hipotecznych niezależni od waluty kredytu
·         Dla tych co stracili pracę
·         Dla tych gdzie rata przekracza 60% dochodów gospodarstwa domowego

Pożyczka czy prezent

Pomoc będzie stanowiła nieoprocentowana pożyczę, którą trzeba będzie zwrócić.  Pożyczkę należy zwrócić po 2 latach. Czas na jej zwrot to 8 lat.
Jeśli ktoś otrzyma 1,5 tys. zł przez 18 miesięcy to jego dług wyniesie 27 tys. zł. Spłata będzie przez maksymalnie 8 lat czy miesięcznie będzie musiał oddać  281,25 zł.
Kto decyduje o przyznaniu pomocy.
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) będzie władnym do podjęcia decyzji o finansowym wsparciu. Powstanie tam Rada Funduszu Wsparcia.

Skąd pieniądze

W BGK powstanie specjalny fundusz na który złożą się banki proporcjonalnie do portfela kredytów hipotecznych w  wysokości  600 mln. Jak zabraknie środków to będzie kolejny fundusz 300 mln ale banku zrzucą się już proporcjonalnie do liczby klientów którzy skorzystali z poprzedniego funduszu.

Do kiedy

Z dobrodziejstwa ustawy będzie można korzystać do końca 2018 roku.

Czy to rozwiązanie się sprawdzi?

Wątpię, Polscy wolą korzystać ze wsparcia bezzwrotnego.

W 2008 roku gdy wybuchł kryzys finansowy, w Polsce była już ustawa bardzo podobna do tej. Wówczas dopłacano 1,2 tys. zł. Decyzje w sprawie pomocy podejmowali Starostowie gmin. Z jej dobrodziejstwa skorzystały wówczas tylko 264 osoby. 

Krzysztof Rzymski KMR Kredyty & Nieruchomości

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza