piątek, 4 września 2015

Senatorowie urealnili ustawę frankową czy stchórzyli ?Dziś Senat zajmował się ustawą frankową uchwaloną przez Sejm. Jak można się było spodziewać dokonał w niej poważnych zmian. Najważniejsze, zmienił obciążenia dla banków z 90% pokrycia strat do 50%. Teraz ma być równo, połowę pokryje klient połowę bank.
Można się zastanawiać dlaczego tak się stało. Czy senatorowie zmiękli bo była nagonka ze strony banków ? że straty sektora bankowego przekroczą 20 mld zł? że upadnie 3-5 banków? Że akcja kredytowa się zatrzyma? (nie będzie kredytów nie ma mowy o rozwoju gospodarki).
A może to pisma od możnych tego świata Commerzbanku, General Electric,  Millennium BCP, Raiffeisen Bank International, BGŻ BNP Paribas którzy zapowiadają pozwy i  zwycięstwo  w międzynarodowym  arbitrażu, po czym nastąpi fala odszkodowań od Państwa Polskiego.
Tego nie wiemy i nigdy się nie dowiemy. Inna sprawa, że podział kosztów 90% bank i 10% klient pojawiła się jak „Filip z konopi”. Pojawił się późnym wieczorem gdy część posłów  już chyba miała kłopot z koncentracją.

Teraz ustawa trafi znowu  do Sejmu. Sejm do końca swoich dni ma bodajże tylko trzy posiedzenia(do końca kadencji). Moim zdaniem nie zdążą z legislacją i ustawa trafi do kosza.

Krzysztof rzymski - KMR

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza