czwartek, 5 listopada 2015

W 2016 kredyty hipoteczne jeszcze tańsze?


Rada Polityki Pieniężnej (RPP)na swym ostatnim posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Warto wspomnieć, że od 2012 roku RPP zmniejszała oprocentowanie już 10 krotnie. Co nas czeka w najbliższym czasie? Sądząc po kontrakatach tzw. 9 miesięcznych WIBOR 3M powinien maleć do 1,38% (dziś WIBOR 3M wynosi 1,73%). Dłuższe kontrakty tj. 21 miesięczne zakładają WIBOR na poziomie 1,53%.
Prognozy te oznaczają, że kredyty w 2016 powinny być tańsze niż dziś, a w kolejnym roku nie powinny być droższe. Poniesienie stóp procentowych to raczej horyzont przełomu 2017/2018 roku.  Dzisiaj za obniżka stóp procentowych przemawia: deflacja (spadek cen) i spowolnienie gospodarcze. Nie bez znaczenia jest polityka – czekają nas zmiany członków RPP.
To są jednak tylko prognozy, które bywają zmienne – jeszcze kilka miesięcy temu przewidywano, że to już koniec obniżek stopy procentowej.  Jeśli przewidywania się spełnia to kredytobiorcy hipoteczni przez najbliższe kilkanaście miesięcy mogą spać spokojnie – raty ich kredytów zmaleją.


Krzysztof Rzymski KMR Kredyty & Nieruchomości

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza