wtorek, 27 marca 2018

Rachunki powiernicze





Po wejściu w życie ustawy deweloperskiej (29 kwietnia 2012) każdy deweloper, który zamierza rozpocząć sprzedaż nowych nieruchomości jest zobowiązany do założenia rachunku powierniczego. 
Deweloper sam wybiera bank w którym takowy rachunek będzie posiadał. 
Bank prowadzi rachunek dla każdego klienta oddzielnie. Ten rodzaj rachunku służy gromadzeniu środków nabywców na zakup nieruchomości. Środki z rachunku deweloperskiego zostaną przekazane deweloperowi zgodnie z zawarta umową deweloperską.


Cztery rodzaje rachunków powierniczych.


Zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy. Otwarty rachunek powierniczy z gwarancją bankową. Otwarty rachunek powierniczy z gwarancja ubezpieczeniową. 
Otwarty rachunek powierniczy.


Zamknięty rachunek powierniczy.


W przypadku zamkniętego rachunku powierniczego bank wypłaca deweloperowi zgromadzone środki jednorazowo po akcie notarialnym przenoszącym własność nieruchomości  na nabywcę. Czyli klient staje się właścicielem mieszkania i dopiero wówczas opłaca jego cenę.


Otwarty rachunek powierniczy.


W przypadku rachunku otwartego płatności z rachunku są podzielone na kilka transz. Po zakończeniu przez dewelopera pewnego etapu inwestycji następuje przelew środków.  Przed wypłatą bank sprawdza postęp prac na budowie. Pieniądze z otwartego rachunku powierniczego mogą być przeznaczony wyłącznie na inwestycję objętą  tymże rachunkiem. Inaczej mówiąc deweloper nie może ich wydać np. na zakup kolejnych gruntów czy realizację innego budynku.


Co się dzieje w przypadku upadłości dewelopera?


W przypadku upadłości dewelopera pieniądze z rachunku powierniczego trafiają na powrót na konto nabywcy. Pieniądze te jak i inwestycja stanowią oddzielną masę upadłości. To bardzo istotne ponieważ w pierwszej kolejności zaspokajane są roszczenia nabywców.


Czy deweloper ma prawo wypowiedzieć umowę o prowadzenie rachunku powierniczego?


Deweloper nie może wypowiedzieć umowy o prowadzenie rachunku powierniczego, nie może również zmienić banku. Prawo do wypowiedzenia rachunku powierniczego przysługuje wyłącznie bankowi. Koszty prowadzenia rachunku obciążają wyłącznie dewelopera.

Istnieją jeszcze na rynku inwestycje, dla których nie są prowadzone rachunki powiernicze. Są to przedsięwzięcia, których sprzedaż rozpoczęła się przed 29 kwietnia 2012 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz