wtorek, 6 października 2015

Eksplozja kredytów MdM we wrzesniu

Eksplozja wniosków MdM.

Od września 2015 w sposób znaczący znowelizowano ustawę o dopłatach dla młodych w zakupie mieszkań. Najważniejsza zmiana to możliwość zakupu nieruchomości na rynku wtórnym. Ponadto zwiększano znacznie poziom dopłat dla osób z dziećmi. Ogromne różnice dotyczą zwłaszcza osób z trójką dzieci.
Bank Gospodarstwa Krajowego podał, że we wrześniu złożono rekordową liczbę wniosków   3 744 (ponad 40% dotyczyło rynku wtórnego). Zważywszy na to, że to pierwszy miesiąc po zmianach i banki oraz inni uczestnicy rynku  dopiero „się uczą” nowych zasad to naprawdę ogromne osiągnięcie. Dotychczasowy miesięczny rekord to były  1 932 wnioski  w marcu 2015 roku. Jednak wrzesień tego roku to wzrost o ponad 130% w stosunku do poprzednich miesięcy.
Należy pamiętać, że na każdy rok kwota pieniędzy  jest  wyznaczona w określonej wysokości. Dla ostatnich klientów może zabraknąć pieniędzy. Pewnie jeszcze nie w tym roku, ale w kolejnych jest to niemal przesądzone.
Pula pieniędzy jest ta sama dla całej Polski – kto będzie sprytniejszy i szybszy ten przeciągnie je (dopłaty)  na swoja stronę. Dużo zależy również od wojewodów, którzy ogłaszają wskaźniki cen maksymalnych kwalifikowanych do programu. W Olsztynie mamy szczęście i większość nieruchomości na rynku wtórnym „łapie się” na dopłaty.
Wykres - liczba wniosków złożonych od początku trwania programu.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza