poniedziałek, 10 października 2016

SKOK nadal w trudnej sytuacji


KNF opublikowała raport dotyczący aktualnej sytuacji w SKOK. Wyniki nie napawają optymizmem. Na 41 działających kas aż 33 objęte są postępowaniem naprawczym. Również Kasa Krajowa jest w tej grupie – a jest centrala kas. W ostatnim czasie zniknęło 12 SKOK-ów. 7 kas ma tzw. zarząd komisaryczny.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił już 3,7 mld. zł. tych klientom upadłych SKOK-ów.  W kasach ma lokaty lub kredyty ok. 2 mln. Polaków.

25% kredytów ma opóźnienia w spłacie w tym połowa to opóźnienia ponad roczne  - czyli praktycznie stracone. Najlepiej spłacane są pożyczki w małych lokalnych  kasach – w teorii właśnie to była idea SKOK – małe lokalne społeczności działające np. przy zakładach pracy. Gdyby nie sprzedaż złych kredytów do firm windykacyjnych to kredytów zagrożonych byłoby znacznie więcej.


Fundusze SKOK są ale nie za bardzo wiadomo jakie. 
Tzw. spółczynnik wypłacalności powinien wynosić min. 5%, a wg. danych z kas wynosi 4,18%. Co ciekawe KNF wycenia go na  … - 0,12%. Finanse, a takie rozbieżności. 

2 komentarze:

  1. W sumie nie śledzę tych wszystkich informacji bankowych, więc dla mnie jest to mało znaczące. Z finansów to najbardziej interesuje mnie to, że mogę robić przelewy natychmiastowe https://www.cashbill.pl/platnosci/natychmiastowe/ i nie mam z tym żadnych problemów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakoś nie miałam okazji być klientem takich instytucji gdyż mnie najbardziej interesują waluty obce. Jako, że pracuję za granicą to wtedy kursy walut są dla mnie najbardziej interesujące. Tym bardziej, że wszelkie transakcje dokonywane są poprzez kantor internetowy.

    OdpowiedzUsuń