czwartek, 13 października 2016

Centrum Adama Smitha o kredytach w CHF w 2006 roku.

„Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha, stwierdził: „Zaskakujące i nieznajdujące uzasadnienia jest wtrącanie się nadzoru [bankowego] i próba nauczania banków detalicznych prowadzenia biznesu. Niedopuszczalna jest w Polsce praktyka, że pozaparlamentarnymi zakazami próbuje się regulować to, co wolno będzie bankom. To bezpodstawna ingerencja w sferę, którą rynek powinien regulować sam. Prawo stanowi, iż można brać kredyty w dowolnej walucie. 
Tymczasem, gdy banki nie będą mogły udzielać kredytów walutowych mimo rosnącego na nie popytu, będzie to ingerencją w prowadzenie działalności gospodarczej. Nie można ingerować w obszar roztropności banku i jego klienta.” 
W ocenie Centrum im. Adama Smitha, „Rekomendacja S” cofnie w rozwoju polski rynek finansowy.”

 „Również Kamil Kajetanowicz z Centrum im. Adama Smitha uważa, że nie ma ekonomicznych podstaw do wprowadzenia restrykcji w dostępie do kredytów hipotecznych denominowanych w walutach obcych. Kajetanowicz w raporcie pod wielce wymownym tytułem „Niech KNB jak najszybciej wycofa «Rekomendację S»” stwierdził, że nowe obostrzenia spowodują wzrost kosztów dla gospodarki i przeciętny wzrost kosztów obsługi kredytu hipotecznego dla każdego kredytobiorcy o ok. 40 tys. złotych. Będzie to stanowiło dodatkową barierę dla tysięcy ludzi starających się o zakup własnego mieszkania lub domu.”

 Źródło: Raport końcowy podsumowujący akcję „Wolność dla marzeń, wolność dla kredytów”, Instytut Globalizacji, KNF


9 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziś zaciągnie kredytu w walutach obcych już nie jest taka prosta, Jeśli wykażemy, że zarabiamy w danej walucie to wtedy bank może nam takiego kredytu udzielić. Tak jak opisano to w https://kredytyzagranica.pl/blog/praca-za-granica-a-kredyt-w-polsce jest możliwość dostania kredytu w Polsce gdy pracujemy za granicami kraju.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przez pewien okres faktycznie był wielki bum na to,a by brać kredyty hipoteczne we franku szwajcarskim. Jednak nagle waluta poszła do góry i wielu osobom to się nie podoba. Takie jest niestety ryzyko walutowe i jestem zdania, że raczej każdy z nas o tym wiedział. Ja tam bez problemu biorę pożyczkę wielowalutową https://cinkciarz.pl/pozyczki gdyż jak wyjeżdżam za granicę to potrzebuję przecież waluty obcej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dokładnie - dziś nie korzysta się raczej z kredytów gotówkowych, ponieważ nie jest to łatwe, a i koszty takiego kredytu mogą być dość wysokie, a całość niebezpieczna. Ludzie teraz boją się takich kredytów, więc pamiętajcie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przede wszystkim jeśli decydujemy się na kredyt, to trzeba mieć wiedzę na ten temat. A już tym bardziej jeśli jest to kredyt hipoteczny. Sama na http://hipodrom.com.pl/ szukałam informacji o takich kredytach. Dobrze wiedzieć o co chodzi, jakie rzeczy są ważne, też jakie warunki trzeba spełnić. Taka wiedza jest w sumie niezbędna.

  OdpowiedzUsuń
 6. Póki co ja o kredytach najwięcej na tę chwilę dowiedziałem się z http://hipotecjusz.pl/ . Sporo tam ważnych i przydatnych tematów jest pisanych. Jeśli ktoś zamierza taki kredyt wziąć, warto sobie swoją wiedzę w tym temacie uzupełnić.

  OdpowiedzUsuń
 7. Od tego czasu w kredytach wiele się zmieniło. Są też nowe możliwości i cały czas pojawiają się nowe oferty, więc wydaje mi się, że stale trzeba być na bieżąco, jeśli korzysta się raz na jakiś czas z pożyczek.

  OdpowiedzUsuń