poniedziałek, 25 stycznia 2016

Rachunek powierniczy, a upadłość banku.

By chronić klientów dewelopera przed ich upadłością dwa lata temu wprowadzono tzw. ustawę deweloperską. Miała ona chronić pieniądze klientów. Do tej pory zwykle środki klientów przepadały wraz z kłopotami deweloperów. Od czasu wejścia ustawy jest lepiej – tzn. w teorii ma być lepiej. Wszystkie strony związane z ustawą deweloperską wskazują, że jest ona jak szwajcarski ser składa się z samych dziur samych …. Dużo debatowano nad jej nowelizacją, jednak prawie nikt nie przewidział sytuacji, która miała miejsce w końcówce roku 2015. Nastąpił upadek banku w którym jeden z deweloperów posiadał rachunek deweloperski. Co ciekawe to był rachunek typu zamkniętego – w powszechnej opinii najbezpieczniejszy ( na ten rachunek klienci dewelopera wpłacają sukcesywnie swoje środki – po zakończeniu budowy całego bloku pieniądze trafiają do dewelopera a klucze do klienta). W tym konkretnym przypadku upadłości banku lepszym byłby rachunek powierniczy typu otwartego (wypłaty na konto dewelopera następują sukcesywnie do postępu robót).
Cóż więc się wydarzyło?
Klienci jednego z podwarszawskich deweloperów wpłacali pieniądze na rachunek powierniczy zamknięty dewelopera prowadzony w banku spółdzielczym. Klienci w pełni zapłacili za swoje mieszkania. Nie nastąpiło jednak przeniesienie własności mieszkań na klientów – był jakiś problem z podziałem gruntów. Bank nie przekazał deweloperowi środków z rachunku. I w tym czasie ogłoszona upadłość banku.
Co jest obecnie?

Deweloper może odzyskać 100 tys. EUR z Bankowego funduszu Gwarancyjnego. Klienci nie mogą odzyskać ani złotówki. Klienci zamieszkują lokale, które nie są ich własnością – pozostają w gestii dewelopera. Deweloper nie może odwykać środków na rachunku ( ok. 3 mln zł). Nikt nie wie co dalej zrobić z ta sytuacją, można by np. skompensować wierzytelności (kredyt dewelopera) z należnościami (pieniądze od klientów). I jeszcze jedno, jeśli nawet deweloper wiedziałby o kłopotach banku to bez jego zgody  nie może przenieść rachunku powierniczego do innego banku … Zgodnie z ustawą deweloperską klienci mogą się zwrócić o ogłoszenie upadłości dewelopera –przejmą wówczas budynek … Nie o to jednak w ustawie o ochronie nabywców lokali chodziło.

Krzysztof Rzymski KMR Kredyty & Nieruchomość

4 komentarze:

 1. Nigdy nad takimi rzeczami się nie zastanawiałam więc myślę, że mnie to również nie zainteresuje. Najbardziej zależy mi na tym, aby bez najmniejszych problemów móc płacić online poprzez https://www.cashbill.pl/platnosci gdyż często tego systemu do płatności używam.

  OdpowiedzUsuń
 2. W każdej ustawie są i gorsze zapisy jak widać ale mimo wszystko ta bardziej pomaga niż szkodzi. Zagadnienie w każdym razie ciekawe, na pewno ustawodawca takiej kwestii nie przemyślał.

  OdpowiedzUsuń
 3. W sumie nad takimi sprawami to ja się jakoś specjalnie nie zastanawiałem. Jeśli już chodzi o finanse to bardzo fajnie sprawdzają się płatności online. Czytałem o nich w https://www.rp.pl/Finanse/200139948-Platnosci-online---symbol-XXI-wieku.html i również zgadzam się z tym, że jest to swego rodzaju symbol.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń